کد خبر : 13783 تاریخ انتشار : 1397/01/18 نسخه چاپی


کاربردی شدن فعالیت‌های پژوهشی در حوزه حج و زیارتنماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار صمیمانه با اعضای بعثه مقام معظم رهبری در قم؛
 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر اینکه پژوهش‌ها در حوزه حج و زیارت باید به سمت فعالیت‌های راهبردی و کاربردی سوق داده شود، گفت: پژوهش‌های کاربردی نسبت به پژوهش‌های کتابخانه‌ای امسال در اولویت قرار دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر در دیدار صمیمانه با اعضای بعثه مقام معظم رهبری در قم بر لزوم تلاش بیشتر برای ارائه آثار فاخر پژوهشی در سال ?? تاکید و ابراز امیدواری کرد که با ایجاد فضای بهتر بتوان در این حوزه نسبت به گذشته موفق ترعمل کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین گفت: امسال در حوزه حج برنامه ریزی‌ها بخوبی پیش می‌رود و مشکل خاصی وجود ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر افزود: همانند سال‌های قبل به ازای هر یک میلیون نفر، هزار نفر سهمیه به ایران اختصاص یافته است لذا امسال حدود ?? هزار زائر داریم که با عوامل حدود ?? هزار نفر می‌شوند، البته پنج هزار نفر سهمیه اضافی درخواست کرده ایم که در صورت موافقت؛ از نظر تامین محل اسکان و تغذیه وتدارکات مشکلی نداریم.

وی امکانات رفاهی درنظرگرفته شده برای زائران ایرانی را با توجه به امکانات موجود عربستان نسبتا مطلوب توصیف کرد و گفت: هتل‌های خوبی اجاره و سعی شده است تاهتل‌های مشکل دار از فهرست خارج شوند، البته در مدینه منوره با توجه به این که ساختمان جدیدی ساخته نشده است، شرایط هتل‌ها همانند سال گذشته خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تأکید کرد: ان شاءالله فضای حج، فضایی آرام خواهد بود و حجاج عزیز ما مشکلی نخواهند داشت، در میان زائران نیز نگرانی‌های سال قبل وجود ندارد و پر شدن سریع ظرفیت کاروان‌ها و به حداقل رسیدن انصراف‌ها نسبت به سال گذشته نیز نشاندهنده این امر است.

وی با بیان این که کاروان‌ها تا پیش از عید نوروز کاملا شکل گرفته اند، گفت: برنامه‌های آموزشی به زودی آغاز می‌شود و در حوزه مسائل ارزی حج نیز در تلاش برای حل مشکلات هستیم.

نماینده ولی فقیه لزوم شتاب بخشیدن به آموزش‌ها در حوزه‌های مختلف را خاطرنشان کرد و خواستار ارائه سریع‌تر برنامه‌های آموزشی و استفاده از شبکه‌های مجازی برای ارتقاء سطح علمی زائران توسط مدیریت آموزش معاونت فرهنگی به مخاطبان شد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر با اشاره به اینکه امسال خوشبختانه موضع گیری‌های منفی در قبال واجب بزرگ حج بسیار کمرنگ است، افزود: متاسفانه برخی هنوز بدنبال توسعه شایعات هستند و اعداد و ارقامی را درباره هزینه‌های حج مطرح می‌کنند که با عقل سلیم و واقعیات جور در نمی‌آید.

نماینده ولی فقیه در ادامه با تاکید براینکه پژوهش‌ها در حوزه حج و زیارت باید به سمت کار‌های کاربردی و راهبردی سوق داده شود، گفت: پژوهش‌های کتابخانه‌ای را در اولویت‌های بعدی قرار دهید.

وی با تقدیر از تلاش‌های پژوهشگران پژوهشکده حج و زیارت و مجموعه کارکنان در بخش‌های مختلف بعثه افزود: برای آغاز هر پروژه و طرحی باید قبلا کار مطالعاتی و مشورتی روی آن انجام شود تا نقطه ابهامی وجود نداشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر خطاب به حاضران گفت: اگر اولویت‌ها رعایت شود زودتر می‌توان نیاز مخاطب را تامین کرد، بطور مثال در حوزه عتبات همسان سازی اطلاعات یکی از مسائل اساسی است به گونه‌ای که اطلاعات کتاب‌ها با هم متناقض نباشد و مسائل به روز مطرح شود.

وی در پایان سخنان خود انتخاب شعار امسال توسط مقام معظم رهبری در حمایت از کالای ایرانی را یادآورشد و افزود: تلاش داریم در حوزه حج و زیارت نیز این شعار تحقق یابد و نیاز‌های زائران عتبات و حج حتی‌المقدور از ایران تامین شود؛ درباره سوغات نیز طرحی را اجرا خواهیم کرد تا سوغات مورد نیاز زائران حتی المقدور از کالا‌های داخلی تامین شود.