زائرین
فتنه‌های بحران‌ساز آخرالزّمان
 

  نسخه چاپی


سیمای شخصیتی امام جواد (ع)


وارث امامت :

امام هشتم شیعیان جهان حضرت على بن موسى الرضا علیه السلام چهل و ششمین بهار عمر شریف خویش را پشت سر گذاشته بود لیكن هنوز جهان به نور جمال نهمین ستاره تابناك آسمان ولایت و امامت منور نشده بود .
و این موضوع باعث تشویش خاطر و نگرانى شیعیان شیفته ولایت از یك طرف و گستاخى معاندان امامت از سوى دیگر شده بود كه در طلیعه سخن از هر كدام نمونه اى ذكر مى شود.

از كلثم بن عمرن روایت شده است كه گفت من به حضرت رضا علیه السلام عرض كردم : شما كه فرزند دوست دارى پس دعا كن تا خدا پسرى به تو مرحمت فرماید.
حضرت رضا علیه السلام فرمود: فقط یك پسر به من نصیب مى شود كه او وارث امامت من خواهد بود(1).
حسن بن بشار واسطى گوید: حسن بن قیام صیرفى از من خواست كه از امام رضا علیه السلام براى او اجازه شرفیابى بگیرم و من اجازه گرفتم ، وقتى به محضر امام رسید گفت : آیا تو امام هستى ؟
امام رضا علیه السلام فرمودند: بله
گفت : همانا من شهادت میدهم كه تو امام نیستى .
امام به او فرمودند: تو از كجا مى دانى كه من امام نیستم ؟!
گفت : من از امام صادق نقل مى كنم كه ایشان فرمودند: امام عقیم نمى شود و تو به این سن رسیده اى و پسر ندارى .
امام رضا علیه السلام سرش را به سوى آسمان بلند كرد و فرمود: خدایا من ترا شاهد مى گیرم كه چندى نمى گذرد مگر اینكه به من فرزندى روزى فرمایى كه زمین را از عدل و داد پر مى كند همانطورى كه از ظلم و ستم پر شده .
حسین بن بشار گوید: ما وقت را محاسبه كردیم فاصله این ماجرا و تولد امام نهم علیه السلام ماههاى باردارى بود(2).


ولادت :

حكیمه خاتون دختر حضرت موسى بن جعفر علیه السلام روایت مى كند كه : یك روز برادرم حضرت رضا علیه السلام مرا خواست و فرمود: امشب فرزند مبارك خیزران متولد مى شود و لازم است كه تو در زمان ولادت حاضر باشى .
من در حضور حضرت رضا علیه السلام ماندم زمانیكه شب فرا رسید آن بزرگوار مرا با خیزران و زنان قابله وارد اطاق و خود آن حضرت پس از آن كه چراغى براى ما روشن كرد از اطاق خارج شد و در را به روى ما بست .

زمانى كه درد زایمان بر سبیكه مادر آن حضرت عارض شد و ما او را در میان طشت جاى دادیم ، چراغ خاموش شد و خاموشى آن باعث اندوه ما گردید.
در همین زمان بود كه نهمین خورشید امامت طلوع كرد و در میان طشت جاى گرفت پرده نازكى كه مثل جامه بود آن بزرگوار را فراگرفته بود، نورى از جمال حضرت جواد ساطع شد كه همه اطاق روشن گردید و ما از چراغ بى نیاز شدیم .
من حضرت امام محمد تقى علیه السلام را در بر گرفته و در دامنم جاى دادم و آن پرده نازكى كه آن عزیز را احاطه كرده بود از صورت مبارك ایشان دور كردم ، در این زمان حضرت على بن موسى الرضا علیه السلام وارد اطاق گردید و بعد از آنكه امام محمد تقى علیه السلام را در میان لباسهاى پاك پیچیده بودیم از ما گرفت و آن برگزیده خدا را در میان گهواره گذاشت و آن را به من سپرد و فرمود: از این گهواره جدا مشو.

وقتى روز سوم ولادت آن حضرت فرا رسید چشمان مبارك خود را به سوى آسمان گشود و پس از آنكه به طرف راست و چپ خود نگاه كرد فرمود:
اشهد ان لااله الالله و ان محمدا رسول الله صلى الله علیه و آله من همینكه این اعجاز از حضرت جواد علیه السلام مشاهده كردم به حضور امام رضا علیه السلام شتافته جریان را به عرض ایشان رساندم حضرت در جواب من فرمود: آن معجزاتى كه بعد از این از امام جواد علیه السلام خواهى دید بیش از این است كه فعلا دیدى (3).

مسعودى درباره این موضوع از حكیمه خواهر امام رضا علیه السلام چنین نقل مى كند:
حكیمه مى گوید: زمانیكه مادر ابى جعفر علیه السلام حامله شد به امام رضا علیه السلام نوشتم جاریه تو سبیكه حامله شده پس امام - در جوابم - نوشت او ساعت فلان از روز فلان از ماه فلان حامله شده پس زمانى كه او وضع حمل مى كند هفت روز ملازمش باشد. زمانیكه مادرش او را به دنیا آورد به زمین افتاد و گفت : اشهد ان لااله الالله و ان محمدا رسول الله صلى الله علیه و آله .
و در روز سوم عطسه كرد و فرمود: الحمدلله صلى الله على محمد و على الائمة الراشدین


حالات امام رضا علیه السلام پس از ولادت امام نهم


وقتیكه حضرت جواد علیه السلام متولد شد امام رضا علیه السلام در تمام شب بالاى گهواره اش با آن حضرت گفتگو مى كرد و آن برگزیده خدا را نوازش مى فرمود.
پس از این كه چند شب متوالى امام این عمل را انجام میداد كلثم بن عمران گوید به امام عرض كردم : فدایت شوم براى مردم قبل از ما نیز فرزندانى متولد مى شد آیا همه مردم فرزندان خود را اینطور عادت میدادند؟

امام در جوابم فرمود:
واى بر تو، این عمل عادت دادن نیست ، بلكه من علم و دانش به فرزند خودم مى آموزم .
در آن شبى كه حضرت امام محمد تقى علیه السلام متولد شد. حضرت على بن موسى الرضا علیه السلام به یاران خود فرمود:
امشب پسرى شبیه حضرت موسى بن عمران كه دریاها را شكافت براى من متولد شده ، آن بانویى كه یك چنین پسرى را زائیده پاك و پاكیزه است ، آنگاه فرمود: پدر و مادرم فداى آن شهیدى (یعنى امام جواد علیه السلام ) كه اهل آسمان براى او گریه مى كنند آن بزرگوار، شهید غیظ و غضب خواهد شد. خدا به قاتل آن حضرت غضب مى كند. قاتل آن برگزیده خدا، در دنیا چندان نمى ماند، خداوند او را به سرعت دچار عذاب دردناك خویش ‍ خواهد كرد(4).

و در نقلى دیگر چنین آمده:
خدا به من فرزندى بخشید كه شبیه است به موسى و مانند عیسى بن مریم است ، یزدان مادر او را پاك آفرید آنگاه فرمود این فرزند من به جور و ستم كشته خواهد شد.
قاتل و جفا كننده اش بعد از شهادت فرزندم از زندگانى بهره اى نخواهد برد و به زودى گرفتار مى شود(5).

تاریخ ولادت :

راجع به روز و ماه تولد حضرت امام محمد تقى علیه السلام حداقل چهار قول هست :
1- مرحوم كلینى در اصول كافى و مرحوم شیخ مفید در ارشاد فقط رمضان 195 ه‍ق را ذكر كرده اند(6).
2- مرحوم فتال در روضة الواعظین و مرحوم ابن شهر آشوب در مناقب(7) و مرحوم اربلى در كشف الغمه روز ولادت را 19 رمضان 195 ه‍ق ذكر كرده اند.
3- قولى هم وارد شده كه 15 رمضان 195 ه‍ ق روز ولادت آنحضرت است .
4- 10رجب 195 ه‍ ق را مرحوم احمد بن محمد عیاش را مقتصب الاثر روز ولادت امام نهم دانسته است .
از ایام هفته شب جمعه و به نقلى مضامین وارده در دعاى ناحیه مقدسه قول چهارم را تاءیید مى كند كه:
اللهم انى اسئلك بالمولودین فى رجب محمد بن على الثانى وابنه على بن محمد المنتجب .

مشخصات شناسنامه اى

كنیه : ابوجعفر، ابوجعفرالثانى نیز گویند، چون ابوجعفر اول كنیه امام پنجم است و بطور خاص ابوعلى هم به امام نهم گفته مى شود(8).
القاب : جواد تقى ، قانع ، مرتضى ، نجیب ، منتجب ، متقى ، زكى ، متوكل ، مرتضى ، المختار، عالم كه اشهر القاب ایشان جواد و تقى است .
نام پدر: حضرت على بن موسى الرضا علیه السلام ثامن الائمه
نام مادر: سبیكه امام رضا علیه السلام ایشان را خیزران نامید
مدت عمر: مشهور 25 سال و سه ماه و 3 یا 12 یا 15 یا 18 روز از روى تحقیق 24 سال و كسرى كه كسرى آن : سه ماه و 24 روز، 4 ماه و 20 یا 25 روز، 2 ماه و 15 یا 16 یا 18 یا 20 روز، 1 ماه و 11 یا13 یا15 روز 12، مى باشد.
مدت امامت : هفده سال كه در زمان خلافت ماءمون عباسى به امامت رسید و در عصر، معتصم به شهادت رسید(9)
اولاد: پسران : ابوالحسن امام على نقى علیه السلام - ابواحمد موسى مبرقع - حسین - عمران و دختران آن حضرت : فاطمه ، خدیجه ، ام كلثوم و حكیمه (10).
و نسل آن حضرت از دو پسر: امام على نقى علیه السلام و موسى مبرقع هستند.
و شیخ مفید فرزندان ایشان را چنین معرفى مى كند:
على هادى علیه السلام موسى ، فاطمه ، امامه (11).


نقش خاتم

چندین نقش بر خاتم حضرت جواد علیه السلام نقل شده : 1- حسب الله حافظى بر نگین نقره و به قولى بر عقیق سرخ و اى براى كفایت مهمات مجرب است .
2- الشكر بدوام النعم یعنى سپاس خدا را بخاطر استمرار نعمتها این كلمه در نگین براى زیاد شدن نعمت و ایجاد وسعت در معیشت نفعى عظیم دارد.
3- المهیمن عضدى یعنى نگهبان بازوى من (قدرت من ) این نیز براى تقویت یافتن بر همه چیز نافع است .
4- نعم القادر الله
5- العزة لله همانند نقش خاتم پدر بزرگوار امام رضا علیه السلام(12) شاعر امام نهم علیه السلام : حماد.
و دربان ایشان : عمروبن الفرات (13).


سیماى امام جواد علیه السلام

تركیبى در نهایت كمال نزاكت و ابروهاى كمانى پیوسته باریك و چون گل محمدى سرخ و سفید، چشم سیاه و درشت ، بینى كشیده باریك ، دندانهاى ریز سفید چون در خوشاب (درخشنده ) گوشهاى بزرگ ، انگشتان رسا و كشیده ، بین دو كتفه گشاده ، كمر باریك ، سینه و شكم هموار و مساوى یكدیگر و خطى از موهاى رعنا از میان سینه تا به نزدیك ناف كشیده ، محاسن سیاه و برهم پیچیده (فر) گردن بلند قامت متوسط مایل به بلندى ، مفاصل قوى ، در یكى از دو كتف مقدس نقش مهر امامت ظاهر و نمایان بود(14).

-------------------------------------------
پى‏ نوشتها:

1-اثبات الوصیه ، مسعودى ص 210 - عیون المعجزات - اصول كافى ج 1 ص 320 - ارشاد ص ‍ 318.
2-اثبات الوصیه ، ص 210.
3-مناقب ابن شهرآشوب - ج 4، ص377
4-اثبات الوصیة ص 210.
5-بحارالانوار ج 50، ص 15.
6-كافى ، ج 1، ص 492.
7-روضة الواعظین مجلس 26، مناقب ج 4، ص 379.
8-مناقب ج 4، ص 379 - تهذیب الاحكام شیخ طوسى - ج 6، ص 90 باب37
9-زندگانى حضرت امام جواد و جلوه هاى ولایت - مدرسى چهاردهى ص 23 و 22.
10-تحفة الازهار فى نسب انبیاء الائمه الاطهار- دلائل الامامه ص 209
11-ارشاد مفید ص 316.
12-دلائل الامامه ص 209.
13-ثلاثة ائمه ، ص 56، نورالابصار، ص 282
14-جنات الخلود، چاپ تهران .

منبع:زندگی امام جواد علیه السلام
نویسنده: حسین ایمانی یامچی OWMTo
OWMYour Name
OWMYour Email address
OWMDescription