اعتقاد به موعود نجات بخش
  

حجت الاسلام عرفان
محقق،پژوهشگر و نویسنده


پیامبر (صل الله علیه و آله و سلم) آمدند تا زنجیرها را از پای مردم باز کنند. حجت الاسلام حسن عرفان، با بیان این نکته اهداف رسالت پیامبر اکرم را چنین شرح دادند:

 

ضمن عرض سلام، اهداف رسالت پیامبر رحمت را در چند دسته کی توان تقسیم بندی کرد؟

نخست درباره اهداف بعثت پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) و ارمغان رسالت انبیاء؛ حضرت علی (علیه السلام) فرمودند : نخستین و مهمترین فلسفه پیامبران و پیامبر عظیم الشان اسلام این است که مردم بیدار شوند و به پیمان فطری خود عمل کنند و این که مردم را به فطرت خود بازگردانند و این یعنی توحید به خدا یعنی عبودیت و عبادت خداوند متعال.

فلسفه دوم این است که که انبیاء الهی آمده اند تا به مردم نعمت های فراموش شده را یاد آوری کنند و آنها را به یاد مردم بیاورند .

 خداوند در قران  می فرماید اگر بخواهید نعمت های ما را بشمارید فراتر از دایره شمارش آدمها است زیرا علاوه بر این همه نعمت ظاهری که خداوند در اختیار بشر قرار داده نعمت های باطنی، عقلانی و... بی شماری نیز هست که از دایره شمارش ما خارج است.

 فلسفه سوم بعثت پیامبران و در راس آنها رسول اکرم(صل الله علیه و آله و سلم) این است تا با تبلیغ، پیام الهی را به گوش مردم برسانند. حال این تبلیغ از طریق موعظه، خطابه ،مکاتبه، امر به معروف و نهی از منکر و... صورت می گیرد و در واقع پیامبران آمده اند تا حجت را بر مردم تمام کنند و عقل و خرد و دانش انسانها که در بین تمام جهالت ها و ضلالتها دفن شده است را بیدار کنند و برانگیزند و از درون این دفینه ها بیرون بیاورند.

 

یکی از اقدامات پیامبر (صل الله علیه و آله و سلم) مبارزه با عادت های باطل و خرافی رواج یافته در آن زمان بود، ممکن است چند نمونه از آن ها را مثال بزنید؟

 پیامبر اسلام آمد تا بر مردم نشانه های قدرت الهی را آشکار سازد و نشان بدهد نشانه هایی مانند کوه و دریا در ظاهر و عقل و خرد و دانش را در باطن. خداوند می فرماید : پیامبران آمدند تا بار را از دوش مردم بردارند و مردم را از جهالت نجات دهند برای نمونه در دوران قبل از بعثت پیامبر در میان اعراب 10 نوع ازدواج وجود داشت مانند نکاح البدل ، نکاح الحدن ، نکاح الصفا و....و نیز تعداد زیادی طلاق که همه زنجیری بودند در پای مردم و پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) آمدند تا این زنجیرها را از پای انسانها باز کنند و انسان را به سوی عدالت ویکتا پرستی هدایت کنند و انشاء الله که ما نیز بتوانیم در این راه یعنی عدالت و یکتا پرستی واقعی گام برداریم  و بتوانیم از پیروان واقعی حضرت رسول باشیم و فرامین آن حضرت را اجرا نمائیم .