کد خبر : 13838 تاریخ انتشار : 1397/02/26 نسخه چاپی


دغدغه‌ها و محدودیت‌های حج اطلاع رسانی شودمحدودیت‌ها و دغدغه‌های سفر حج از سوی مدیران اطلاع‌رسانی شود تا زائران نیز در این رابطه به همراهی بپردازند
 


رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینكه باید برخی محدودیت‌ها و دغدغه‌های سفر حج از سوی مدیران اطلاع‌رسانی شود تا زائران نیز در این رابطه به همراهی بپردازند، گفت: توضیحاتی همانند شرایط هتل‌های مدینه و تعطیلی حمل و نقل از روزهای پنجم تا چهاردهم ذی الحجه باید اطلاع‌رسانی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج و زیارت؛ حمید محمدی، رئیس سازمان حج و زیارت در نشست كاربردی یك‌روزه مدیران ستادی و استانی سازمان حج و زیارت درباره برنامه‌های انجام شده در حوزه حج تمتع ?? و عتبات عالیات توضیحاتی را ارائه كرد.وی با اشاره به اعزام زائران حج تمتع ?? گفت: اعزام‌ها به كشور عربستان از تاریخ بیست و هفتم تیرماه آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با تاكید بر بهره‌گیری از پیام‌رسان‌های بومی در ارتباط با زائران، عوامل و مردم تصریح كرد: سازمان تفاهم‌نامه‌ای با پیام رسان گپ امضا كرده است؛ مدیران نیز در استان‌ها زائران را به این سمت رهنمون كنند.

محمدی با اشاره به آسیب‌شناسی حج سال گذشته اظهار كرد: آسیب‌شناسی حج سال گذشته صورت گرفته است و جلسات توجیهی در استان‌ها برای برنامه‌ریزی هرچه بهتر در ایام حج تمتع ?? انجام می‌گیرد.

وی تصریح كرد: باید برخی محدودیت‌ها و دغدغه‌های این سفر از سوی مدیران بیان شود تا زائران نیز در این رابطه به همراهی بپردازند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینكه برخی از مشكلات و دغدغه‌ها در این سفر به سازمان حج و زیارت برنمی‌گردد، افزود: برخی از مشكلات مربوط به شرایط كشور میزبان است كه از آن جمله می‌توان به محدودیت‌های اسكان و هتل در مدینه اشاره كرد.

محمدی با بیان اینكه باید توضیح كامل در خصوص هتل‌های مدینه منوره داده شود، گفت: این توضیحات به‌ویژه برای كسانی كه مدینه بعد هستند، ضروری محسوب می‌شود چرا كه آنها از هتل‌های مكه به هتل‌های مدینه منتقل می‌شوند و قطعا دغدغه‌هایی را در این رابطه مطرح خواهند كرد.

وی به موضوع حمل و نقل شهری در ایام حج تمتع اشاره كرد و افزود: موضوع تعطیلی حمل و نقل از روز پنجم تا چهاردهم ذی الحجه باید مورد توجه و اطلاع‌رسانی زائران قرار گیرد و در این راستا مدیران كاروان‌ها وظیفه سنگینی خواهند داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت تاكید كرد: غالب زائران ما فقط یك بار به سرزمین وحی و حج تمتع سفر می‌كنند بنابراین منتقل كردن اطلاعات دقیق برای آنها ضروری خواهد بود.

به گفته محمدی‌، موضوعاتی نظیر رعایت قوانین كشور میزبان، مسائل ایمنی، توجه به هشدارها، تاكید بر احترام متقابل، پرهیز از بی‌احترامی و درگیری، عدم خروج به صورت انفرادی و .... باید مورد توجه قرار گیرد.

حجاج ایرانی نمونه ای از نظم و انضباط

وی تصریح كرد: همانطور كه همه بر منظم بودن حجاج ایرانی اذعان دارند باید این مهم مجددا مورد لحاظ قرار گیرد‌؛ حجاج ایرانی باید نمونه ای از نظم و انضباط باشند و در این راستا مدیران استانی نیز وظایف خود را دارند.

رئیس سازمان حج و زیارت خطاب به دست اندركاران ذیربط اظهار كرد: امسال وظیفه ما از سال گذشته سنگین تر است چرا كه انتظارات مردم بالاتر رفته و ما نیز باید با برنامه ریزی مدون به پیشبرد فعالیت‌ها بپردازیم.

تاكید بر ارزشیابی كارگزاران در موسم حج تمتع

محمدی به موضوع ارزشیابی اشاره كرد و افزود: در موسم حج تمتع همه كارگزاران باید مورد ارزشیابی قرار گیرند و حتی مجموعه ستادی هم از این مهم مستثنی نخواهد بود.

وی تاكید كرد: امیدواریم حجی عزتمندانه و موفق را شاهد باشیم و در این راستا همه باید سعی و تلاش لازم را انجام دهند. رئیس سازمان حج و زیارت به موضوع شعار سال یعنی حمایت از كالای ایرانی اشاره كرد و توضیح داد: از ماه‌های گذشته كارگروهی برای بحث سوغات با استفاده از توان داخلی و فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت كه این مهم نیز نیازمند اطلاع‌رسانی مناسب خواهد بود.

محمدی با بیان اینكه رایزنی‌هایی از سوی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با برخی شركت‌ها انجام گرفت، گفت: این رویكرد برای حمایت از كالای با كیفیت ایرانی خواهد بود و در این رابطه شاهد تاثیرات مثبتی نظیر جلوگیری از خروج ارز، كاهش بازارگردی، حمایت از كارگر ایرانی و ... خواهیم بود.

وی تصریح كرد: با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته یك بسته پیشنهادی از سوغات برای زائران تهیه شده است كه این بسته‌های سوغات می‌تواند حتی با قیمتی مناسب‌تر و با كیفیتی بالاتر در اختیار زائر قرار گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به موضوع پزشكی حج تمتع گفت: در بحث معاینات و پزشكی به طور جد از ورود معدود افرادی كه به اعتیاد گرایش دارند جلوگیری شود چرا كه اینگونه افراد در صورت حضور مشكلاتی را برای خودشان، كاروان و سازمان به وجود می‌آورند.

محمدی در ادامه به موضوع جامه‌دان حجاج اشاره كرد و گفت: در رابطه با انتخاب جامه‌دان ها باید دقت لازم صورت گیرد؛ یعنی جامه‌دان‌ها باید مطابق ابعاد تعیین شده باشد.

تاكید بر رقابت جدی در حوزه عتبات عالیات

رئیس سازمان حج و زیارت به موضوع عتبات عالیات نیز اشاره كرد و گفت: رسما اعلام كردیم كه با فضای ایجاد شده در این حوزه، نیازمند رقابت جدی‌تری هستیم.

محمدی توضیح داد: الگوی ?? سال گذشته سازمان فقط بر مبنای شركت شمسا حركت می‌كرد اما این رویكرد تغییر یافته و بحث اعزام‌های استانی به طور جد در دستور كار قرار گرفته است.

وی افزود: برای جذب زائر دو عامل ارائه خدمات مناسب و قیمت ارزان تر جزو ضروریات محسوب می‌شود كه ما نیز به شركت‌های مركزی استان‌ها مجوز دادیم كه برای اعزام‌های عتبات فعال شوند و در این بازار رقابتی به جذب زائران بپردازند؛ استان‌هایی كه دارای توان هستند باید در این عرصه وارد شوند و ما نیز هیچ عذر و بهانه‌ای را نمی‌پذیریم.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح كرد: در بحث ارز عتبات عالیات نیز رایزنی‌ها و توافقاتی صورت گرفته است كه امیدواریم تاثیرات مثبت آن را شاهد باشیم.