زائرین
فتنه‌های بحران‌ساز آخرالزّمان
 

کد خبر : 13334 تاریخ انتشار : 1396/03/28 نسخه چاپی


آیا می شود حج را تعطیل كرد؟در وصیت رسول خدا(ص) به امام علی بن ابیطالب (ع) اینگونه آمده است: یا علی، ترك كننده حجّ در حال استطاعت، كافر است.


 
حج
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک، آیا می شود حج را تعطیل كرد؟ سوالی است كه این روزها ذهن برخی از افراد را به خود مشغول كرده است. پاسخ این سوال را می توان در فرمایشات گوهر بار رسول گرامی اسلام و ائمه معصومین (علیهم السلام) به روشنی ملاحظه كرد.

سئوال : آیا می‌شود حجّ را تعطیل كرد ؟

پاسخ : امام صادق(ع) فرموده‌اند : لیس فی ترك الحجْ خَیْرَهَ

در ترك حجّ هیچ خیری نیست ،

سَماعَهَ نیز می‌گوید : امام صادق(ع) به من فرمود : چرا امسال به حجّ نمی‌روی؟ گفتم میان من و عده‌ای داد و ستد و كارهائی بوده كه امیدوارم در آن برای من خیری باشد.

امام به او فرمود: لاوالله ما فَعَل الله لك فی ذلك مِنْ خَیرَه . نه به خدا قسم خداوند در آن برای تو خیری قرار نمی‌دهد. سپس فرمود هیچ بنده‌ای از زیارت این خانه محروم نمی‌شود مگر بخاطر گناهی كه مرتكب شده است.

و بالاخره اینكه در وصیت امام علی بن ابیطالب(ع) آمده است : لا تتركوا حجْ بیت ربَكم فتهلكوا

حجّ خانه پروردگارتان را ترك نكنید كه هلاك خواهید شد.

نتیجه اینكه حجّ ركن دین و واجب شرعی است و تعطیل بردار نیست. آنها كه به فكر تعطیلی‌ حج‌اند اهداف غلطی را دنبال می‌كنند كه با مبانی دینی سازگار نیست.

سئوال : كسی كه مستطیع است و می‌تواند به حجّ برود اگرآن را ترك كند حكم آن از نظر شرعی چیست ؟

پاسخ : در وصیت رسول خدا(ص) به امام علی بن ابیطالب(ع) اینگونه آمده است:

یا علی، ترك كننده حجّ در حال استطاعت، كافر است سپس به آیه ولله علی الناس حج البیت استدلال فرمود كه در ادامه آیه آمده : فمن كفر فان ّ الله غنی عن العالمین .

سپس فرمود : یا علی، هر كس حج را آن قدر تأخیر بیاندازد تا مرگش فرا رسد خداوند در روز قیامت او را یهودی یا نصرانی محشور می‌كند.


برچسب هاحج
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما: