زائرین
فتنه‌های بحران‌ساز آخرالزّمان
 

کد خبر : 13006 تاریخ انتشار : 1395/12/29 نسخه چاپی


جزییات توافق حج ایران و عربستان تشریح شددرنشست خبری سرپرست حجاج ایرانی و سرپرست سازمان حج و زیارت اعلام شد كه ثبت نام حج تمتع سال آینده از دهه سوم فروردین ماه آغاز می شود.
 
جزییات توافق حج ایران و عربستان تشریح شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج ، نشست خبری مشترك حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسكرنماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و آقای حمید محمدی سرپرست سازمان حج و زیارت درباره آخرین وضعیت حج تمتع سال ?? و جزئیات اعزام زائرین ایرانی به سرزمین وحی عصر امروز( شنبه ?? اسفند ماه) برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسكر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در آغاز این نشست فرارسیدن میلاد باسعادت دخت پیامبرگرامی اسلام حضرت فاطمه اطهر( س) و همچنین روز زن را به عموم مسلمانان جهان و بویژه به بانوان شیردل وقهرمان كشورمان تبریك وتهنیت گفت وابراز امیدواری كرد سال جدید كه با ولادت با سعادت حضرت زهرا (س) همراه است سالی سراسر همراه با سلامتی و نشاط و موفقیت برای كشور و مردم عزیزمان باشد .

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینكه از فریضه حج در روایات ما به عنوان یكی از اركان دین یاد شده است ، افزود : شیعیان و اهل سنت اهتمام فراوانی به برگزاری فریضه حج دارند اما به دلیل مشكلاتی كه بوجود آمد و حوادثی كه در مسجد الحرام و منا رخ داد متاسفانه زائران ایرانی سال گذشته از انجام حج محروم شدند البته ما همه تلاش خود را در سال 94 انجام دادیم تا حج تعطیل نشود و مواردی كه امروز اتفاق افتاده است اگر سال گذشته هم انجام می گرفت قطعا حج خود را انجام می دادیم.

وی با اشاره به اینكه گفتگوهای امسال با وزیر حج عربستان صریح و با رویكرد منطقی و همراهی صورت گرفت، اضافه كرد: این گفتگوها به توافق نهایی منجر شد و امسال حدود 86 هزار زائر ایرانی به حج مشرف و از این فریضه بزرگ الهی بهره مند خواهند شد.

وی تصریح كرد: دراین مذاكرات آنچه كه بیشتر مورد عنایت قرار گرفت این بود كه خواسته های مردم و مسئولین عزیز ما و در راس همه مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی با گفتگوی صمیمی و منطقی محقق شود كه بحمدالله اكثرقریب باتقاق آنها محقق شد وما امروزخوشحالیم كه طرفین به توافق رسیده اند و این توافق با منطق و استدلال همراه بوده و آنها هم همراهی لازم را با جمهوری اسلامی انجام دادند.

نماینده ولی فقیه درامورحج وزیارت در پاسخ به سوال خبرنگاری كه پرسید درخبرها داشتیم كه مذاكرات درچند جلسه برگزار شد، چه مواردی به لطف خدا محقق شد؟ اظهارداشت: در بحث عزت و كرامت و همچنین مراعات امنیت و جهات امنیتی زائران ایرانی مشكلاتی را كه در سال های گذشته داشتیم برای طرف سعودی مطرح كردیم. درتوافقنامه ای هم كه امضا شده دقیقا این مسئله آمده است: "الراحه و السلامه و العزه و الكرامه و الامن ..." آنها نیزبه این مسئله اذعان دارند كه وظیفه شان است تا برای عموم حجاج و مخصوصا دراینجا تاكید كرده اند كه برای حجاج جمهوری اسلامی ایران ، راحتی ، عزت ، كرامت و امنیت را در زمانی كه درعربستان حضور دارند تامین كنند و این وظیفه ذاتی شان است كه برای همه ملل اسلامی كه به حج می آیند چنین مواردی را رعایت كنند .

خبرنگار تلویزیون الاتجاه عراق درباره برگزاری مراسم دعای كمیل سوال كرد و سرپرست حجاج ایرانی گفت: كلیت مطالبی كه مورد نظر بوده درتوافقنامه لحاظ شده است و براساس آن برگزاری اجتماعات ومراسم دعا درمحل سكونت و جاهایی كه متعلق به حجاج ایرانی است بلامانع است و در دور بعدی مذاكرات به صورت ریزتر مسائل انشاءالله مطرح خواهد شد تا با توافقی كه صورت گرفته و با تفاهمی كه بین طرفین وجود دارد درآینده مشكلات ازسر راه برداشته شود .

آقای محمدی سرپرست سازمان حج وزیارت درادامه این نشست خبری درپاسخ به سوال خبرنگارشبكه تلویزیونی المنارلبنان درباره نحوه صدور روادید زائران ایرانی اظهار داشت: همانطور كه حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر درباره مذاكرات اشاره فرمودند جو كلی بسیار مثبت بود و طبیعتا در این جو توانستیم به طور منطقی مطالبات جمهوری اسلامی ایران و حجاج ایرانی را مطرح كنیم و آنها هم بررسی كردند و به توافق كلی رسیدیم.

وی افزود: به دلیل نبود روابط بین دو كشور یكی از مشكلات جدی بحث ویزا بود كه از سال گذشته دنبال می كردیم و نهایتا به این منجر شد و در متن توافقنامه هم آمد كه ویزا به صورت الكترونیكی صادر شود به این شكل كه ما اطلاعات را همچون سالهای گذشته در سیستم وزارت حج عربستان وارد می كنیم و بعد از نهایی شدن، درایران یك پرینت روی برگه A4 معمولی گرفته و این به منزله ویزا تلقی می شود و چیزی به عنوان استیكر به گذرنامه زائر الصاق نمی شود و حجاج ما با همین برگه می توانند به عربستان بروند.

خبرنگاری سوال كرد در مذاكرات بحث پرداخت دیه شهدای منا مطرح شد و آیا به توافق رسیدید ؟

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پاسخ با اشاره به اینكه ما در حوادث حج گذشته دو مسئله شهدای مسجدالحرام و منا را داشتیم، اظهارداشت: درمورد شهدای مسجد الحرام بنابرقول پادشاه عربستان به صورت قطعی انشاءالله هدیه پرداخت می شود و دیه ای هم قرار بوده از شركت بن لادن به كسانی كه درحادثه مسجد الحرام آسیب دیده اند پرداخت گردد كه این كار را هم شروع كرده اند.

درمورد شهدای منا نیزبه دلیل این كه متاسفانه روابط دو كشور قطع شده است طبیعی بود كه راهی برای پیگیری وجود نداشت و اگر هم می خواستیم از طریق محاكم بین المللی و امثال آن موضوع را پیگیری كنیم یك پروسه بسیار طولانی را به دنبال داشت . البته در وزات امور خارجه ، دادستانی كل كشور ، سازمان حج و زیارت ، بنیاد شهید و سایر ارگان های مرتبط كارهای بسیار گسترده ای انجام گرفته است و در دو ماه گذشته هم وكیلی برای این منظوراختیارشده كه طبق قرارداد به امضا رسیده قرار است این موضوع را پیگیری كند. در مذاكرات هم این موضوع مطرح شد كه كارهای گسترده ای توسط ما صورت گرفته است. فیلم و اسناد اظهارات بیش از 800 نفر از كسانی كه از نزدیك شاهد حادثه منا بوده اند موجود است و قرار شد این مستندات را در اختیار كمیته حقیقت یاب درعربستان قرار دهیم و این كمیته به كار خود ادامه دهد.

وی افزود: البته یك بحث ، آن گفته ها ، مصاحبه ها ، اسناد و مدارك است و بحث دیگرهم قاعده فقهی قتیل الزحام است كه از نظر فقهی، فقهای شیعه و سنی معتقدند اگر در مكانی حادثه ای رخ داد كه در روایات در مورد طواف و نمازهای جمعه و امثال اینها تصریح وجود دارد و مقصری به عنوان مقصر اصلی شناسایی نشد دیه اش با بیت المال است. در این مورد از نظر فقهی كار شده و انشاءالله بعد از تعطیلات برای طرف سعودی ارسال خواهد شد و امیدواریم مسئله منا هم مثل قضیه مسجد الحرام به خوبی به اتمام برسد و ما بتوانیم وظایف خود را در قبال خانواده های شهدای عزیز منا هم انجام دهیم. این بشارت را نیز به خانواده های این عزیزان بدهیم كه با تلاش آقای محمدی و هیئت اعزامی قرار شد كه امسال از هر خانواده شهید مسجد الحرام و منا دو نفر به حج تمتع مشرف شوند و بتوانند به نیابت عزیزان شان حج انجام دهند و از بركات سرزمین وحی بهره مند شوند.

سرپرست سازمان حج وزیارت نیز درباره تدابیر اندیشیده شده برای تكرارنشدن اینگونه حوادث اضافه كرد: مسئله امنیت یكی از دغدغه های اصلی ما ، مسئولین نظام ، حجاج و مردم شریف ایران بود و در جلساتی كه داشتیم مصادیق آن را دقیقا ترسیم و تشریح كردیم و طرف سعودی برنامه ریزی های بسیارخوبی را اعلام كرد.

وی افزود: باتوجه به اینكه بیشتر حوادث درایام تشریق و در سرزمین منا اتفاق می افتد سعودی ها برنامه ریزی دقیقی برای آمد و شد و گروه بندی برای كشورهای مختلف انجام داده اند. این برنامه ریزی را دولت عربستان بعد از حادثه منا در سال 94 انجام داده و بخشی از آن را در سال گذشته اجرایی كرده است و امسال هم به صورت گسترده تری اجرایی می شود. دربندی كه نماینده محترم ولی فقیه قرائت فرمودند سعودی ها به صراحت مسئولیت امنیت حجاج را پذیرفته اند و با توجه به برنامه ریزهایی كه دارند انشاءالله ما شاهد سفر امنی برای همه حجاج خواهیم بود.

سرپرست حجاج ایرانی هم ادامه داد: بخشی را عربستان تعهد دارد كه تا حدودی انجام داده است مثلا خیابان 204 را كه حادثه منا در آن رخ داد تعریض كرده اند، در تركیب خیابان های منا هم تغییراتی را ایجاد كرده اند. البته سال گذشته به ما برنامه زمانبندی نداده بودند و كشورهای دیگر هم درباره اینكه گفته شده باشد چه ساعت هایی برای رمی بروید اظهار بی اطلاعی می كنند. امسال قرار شده است با كشورها این تفاهم صورت بگیرد و زمان بندی كنند تا حجاج هر كشوری درزمان خاصی برای رمی بروند .

وی افزود: یك بخش ازكار را نیزدر داخل انجام می دهیم. ما ستاد بحران درداخل كشور ایجاد كرده ایم، قوانین و آیین نامه های مربوط به ستاد بحران تدوین شده است و در داخل كشور آموزش امداد و نجات را برای عوامل كاروان ها و زائرانی كه توانایی جسمانی دارند، خواهیم داشت . هیئت پزشكی موظف شده است بحث مربوط به آموزش امداد و نجات را جدی بگیرد . آقای دكتر كولیوند كه هم اكنون نیز مسئولیت امداد و نجات كشور را برعهده دارند موظف شده اند كه طرح خود را به جلسه آینده شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت ارائه دهند. امیدوار هستیم آن مقداری را كه دركشور لازم است درداخل انجام دهیم و با كارهایی كه آنها انجام می دهند دیگر شاهد حوادثی از این قبیل در سال های آینده نباشیم.

نماینده ولی فقیه درپاسخ به این سوال كه دراین توافق به چه مواردی درخصوص امنیت اشاره شده است، گفت: مسائلی كه اشاره شد درمذاكرات مطرح شده است واین موارد را پذیرفته اند كه امنیت ، عزت و كرامت حجاج را مورد توجه قرار دهند و قطعا این اتفاق خواهد افتاد. البته شما عزیزان مستحضرهستید به هرحال در هر كشوری ممكن است یك اتفاق غیر مترقبه ای رخ دهد مثل صحنه هایی كه گاهی در راهنمایی و رانندگی رخ می دهد و تصادفی صورت می گیرد ، بیماری هایی كه بوجود می آید و یا امثال این موارد. مواردی را كه ناخواسته است درباره آن نمی شود تضمینی گرفت اما آنچه را كه به صورت پیش بینی شده قابل پیشگیری است توافق شده است و انشاءالله عمل خواهند كرد .

سرپرست سازمان حج وزیارت هم افزود: وزارت حج عربستان كه بخشی از امور حج این كشور را انجام می دهد وقتی طرف مذاكره است یعنی همه امور و شئون مرتبط در بخش های مختلف را نمایندگی می كند. مصادیق مختلف از برخوردها مثل موضوع برخورد در فرودگاهها كه ما در ذیل موضوع عزت و كرامت آورده ایم به صراحت گفته شد و آنها راهكارهایی ارائه داده اند كه برخوردهایی در شان حجاج جمهوری اسلامی ایران انجام شود و ما شاهد عزت و كرامت زائران باشیم.

نماینده ولی فقیه همچنین در باره حكم قضایی دو مامورمتخلف فرودگاه جده اظهار داشت: با وجودی كه سعودی ها به ما گفته بودند ولی ما قبلا به طور قطعی سند و مدركی نداشتیم كه این افراد محكوم شده اند. درنامه ای كه وزیر حج عربستان نوشته كاملا تصریح كرده است كه این دو نفر به چهار سال زندان و هزار ضربه شلاق برای هر كدام و اخراج از محل كار محكوم شده اند و نكته دیگر قابل توجه كه در مذاكرات به آن اشاره كردند این است كه آنها برای این دو نفرخواستار اشد مجازات شده بودند اما سه قاضی پرونده این حكم را صادر كردند و این افراد هم اكنون با اجرای حكم در زندان هستند. همچنین طرف سعودی از وقوع این حادثه تلخ بسیار اظهار ناراحتی كردند و لذا مطلبی كه در كشور ما همیشه گفته می شد این دو نفر باید مجازات شوند دیگربه صورت مكتوب اعلام شده و امید است كه مسیر عمره را برای بعد از حج هموار كند .

در ادامه این مصاحبه از سرپرست سازمان حج وزیارت در مورد امكان استفاده از دستبند الكترونیكی برای حجاج سوال شد. وی گفت: موضوع دستبند درواقع پیشنهاد ما بود تا بتوانیم حجاج خود را رهگیری و شناسایی كنیم تا اگر خدای ناكرده یك تصادف ساده و یا ... رخ داد قابل شناسایی باشند. در مذاكرات سال گذشته با سعودی ها، اظهار كردند كه این مورد را دنبال می كنند لذا امسال هم پیگیری كردیم ولی تاكنون موفق نشدند و برنامه ای ندارند اما قطعا ما خودمان برنامه داریم تا هر زائر اطلاعات اولیه و هویتی خود را به صورت دستبند همراه داشته باشد .

نماینده ولی فقیه هم ادامه داد : گاهی متاسفانه درانعكاس اخبار به دلایل مختلف به گونه ای عمل می شود كه واقعیت قضیه تحریف می شود، درموضوع دستبند نیز به گونه ای بیان شد كه تصور دستبندهایی كه به زندانی ها زده می شود در ذهن ها خطور كرد . شما امروز اطلاع دارید كه در كشورهای غربی دستبندهای الكترونیكی طراحی شده است كه دقیقا می تواند حالات انسان را مشخص كند، مثلا اگر فرد فشارش بالا رفت نشان دهد. هدف از طرح دستبند نیز از اول برای همین بود. با توجه به اینكه زائران ما اكثرا در سنین بالایی هستند و حادثه منا نشان داد كارت های شناسایی داده شده به زائران دیگر جوابگو نیست چون اكثر این كارت ها در آن حادثه از بین رفت ما دستبندهای الكترونیكی طراحی كنیم كه بدانند اولا اگر حادثه ای اتفاق افتاد این زائر كجا است و دوم این كه سوابق بیماری این فرد درآن باشد تا اگر خدای ناكرده عارضه ای برایش رخ داد و به بیمارستان منتقل شد به كسی كه دیابت دارد سرم قندی نزنند كه حالش بدتر شود. انشاءالله امیدواریم درصورت توافق، خودمان این كار را انجام دهیم و اگر آنها بخواهند انجام دهند فقط در راستای این دو جهت است . آخرین نكته این است كه این دستبندها الزامی نیست و ممكن است برخی افراد تمایل نداشته باشند آن را دست شان كنند ولی ما به علت مسائل امنیتی و حفظ سلامت حجاج ناچاریم این مسیر را طی كنیم.

خبرنگاردیگری درباره فراخوان برای اعزام ، اولویت ها و مسائلی مانند مسكن و هواپیمایی سوال كرد آقای محمدی گفت : صرف نظر از این كه مذاكرات به نتیجه می رسید یا خیر، بیش از سه ماه است كه برنامه های اجرایی خود را برای حج انجام داده ایم چرا كه این آمادگی ها را باید می داشتیم. كارهای اجرایی و برنامه ریزی های ما زمان بر است ولی خوشبختانه انجام شده و نگرانی برای امور اجرایی عادی نداریم. پیش بینی كرده ایم كه انشاءالله در دهه سوم فروردین ماه ثبت نام آغاز شود و اولویتها تا هفته آینده اعلام و مشخص می شود چه اولویت هایی برای سال 1396 فراخوان خواهند شد. تیم های مسكن و تغذیه نیز باید به سرعت كار اجرایی خود را در عربستان آغاز كنند و با توافقی كه با وزارت حج عربستان شده است در اسرع وقت به كارشناسان ما ویزا خواهند داد تا راهی عربستان شوند.

نماینده ولی فقیه درباره موضوع هواپیمایی ادامه داد: این توافق صورت گرفته است كه مانند سال های گذشته نیمی از زائران ایرانی با هواپیمایی داخلی اعزام شوند و نیمی دیگر را هواپیمایی سعودی منتقل كند اما راجع به جزئیات، انشاءالله كارشناسانی كه هفته آینده به عربستان اعزام خواهند شد صحبت خواهند كرد تا به توافق برسند .

وی افزود: با تمهیداتی كه ازحدود دو سه ماه قبل انجام دادیم هیچ مشكلی در حوزه اجرایی احساس نمی كنیم لذا از شما عزیزان خواهش می كنم این اطمینان به حجاج عزیزمان داده شود كه تمهیدات لازم را خواهیم اندیشید وبلافاصله بعد از اعلام اولویت ها هرچه زودتر ثبت نام كنند تا بتوانیم از فرصت استفاده كنیم. آموزش ها را نیزامسال توسعه خواهیم داد وغیر ازآموزش الكترونیكی ، جلسات آموزش حضوری را بیشتر خواهیم كرد و تلاش می كنیم كار بیشتری با حجاج صورت گیرد تا وقتی كه به عربستان می روند دیگرمطلب مجهولی برای شان نمانده باشد. ما در گذشته هم ثابت كردیم كه بهترین و منظم ترین حج را حجاج ایرانی دارند و انشاءالله بتوانیم با همین كیفیت حج مان را با عزت وسربلندی انجام دهیم .

درادامه تلویزیون الكوت كویت سوال كرد آیا این توافق مهم می تواند زمینه را برای بهبود روابط دو كشور فراهم كند؟

آقای محمدی پاسخ داد : مسائل حج فارغ از مسائل و روابط دو جانبه ایران و عربستان انجام شد و ما روی موضوع خاص حج متمركز بودیم . در بخش اول كه مذاكرات حضوری بود دو نشست با وزیر حج عربستان در دومقطع مختلف و چند جلسه كارشناسی برگزار شد و بعد از نشست های حضوری استمرار مذاكرات به نوعی از طریق مكاتبه و تبادل نقطه نظرات هر دو طرف صورت گرفت تا به نتیجه رسید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با اشاره به اینكه ما در گذشته همواره این نكته را مطرح كردیم كه مسئله حج را از روابط سیاسی دو كشورجدا می دانیم، افزود: حج واجب مردم است و ممكن است زمانی در زمینه روابط سیاسی مشكلی بوجود بیاید ولی ما نمی توانیم حج را تعطیل كنیم. البته نكته ای كه شما اشاره كردید درست است، ما هم بر این باور هستیم و امیدواریم كه بتوانیم از دیپلماسی حج برای موفقیت دیپلماسی عمومی بهره بگیریم. ایران و عربستان دو كشور بزرگ منطقه هستند و اولویت هایی هم كه مقامات جمهوری اسلامی اعلام كرده اند گسترش روابط با همسایگان است و شما هم كه از كویت هستید، مستحضرید پیام هایی برای ارتباط دو كشور و شورای همكاری خلیج فارس بوده و ما امیدواریم با روشی كه از گذشته تاكنون در پیش گرفته ایم حج ما بتواند به دیپلماسی عمومی كشور هم كمك كند .

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر در پاسخ به سوالی با اشاره به اینكه در سال گذشته در برخی زمینه ها توافق حاصل شد ولی در زمینه امور كنسولی و برخی موارد دیگر نتیجه ای بدست نیامد،اظهارداشت: درچنین شرایطی بود كه زمان هم بسیار كوتاه شد و خودبخود نتوانستیم در حج شركت كنیم. امسال نیز از زمانی كه دعوت نامه وزیرحج عربستان به دست ما رسید وآن دعوت نامه خطاب به جناب آقای صالحی امیری وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بود بلافاصله پاسخ داده شد كه ما در مذاكرات شركت می كنیم و در زمان مقررهیئت اعزام شد و دو دورمذاكره برگزارگردید و چون فضای مذاكرات فضای منطقی و معتدلی بود و كاملا به دنبال این بودند كه گفتگو كنند و به نتیجه برسند بعد از جلسات توافقات حاصل شد.

نماینده ولی فقیه افزود: گفتگوها ، برای این نبود كه كسی پیروزشود یا عقب نشینی كند. ما بدنبال یك سلسله مسائلی بودیم كه خواسته عموم مردم و مسئولین ما بود، وقتی كه این خواسته ها مطرح شد و در بعضی موارد تغییراتی هم ایجاد گردید كه آنها این خواسته های منطقی را پذیرفتند دیگر طبیعی بود كه نتیجه بدهد و الحمدالله نتیجه هم داد.

سرپرست سازمان حج وزیارت هم خدمات كنسولی را یكی از موضوعات بسیار مهم در مذاكرات عنوان كرد و اظهار داشت : با توجه به تعداد زائران ایرانی طبیعی است كه به طور عادی مسایلی مانند سن بالای زائران سبب شود كه عده ای فوت كنند و یا تصادف رانندگی رخ دهد و یا مریضی حاد پیش آید لذا باید بخش كنسولی ما فعال باشد تا بتواند امور را طبق كنوانسیون ژنو پیش ببرد، سال گذشته بر سر چگونگی ارائه این خدمات نتوانستیم توافقی كسب كنیم ولی امسال الحمدالله با تدابیر و مشاوره هایی كه انجام شد و پذیرفتند و در متن توافقنامه هم آمده است ده كارشناس كنسولی ما در عربستان مستقر خواهند شد و خدمات كنسولی را به حجاج ایرانی ارائه خواهند داد و انشاءالله در این زمینه مشكلی وجود نخواهد داشت .

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت هم درباره زمان استقرار این كارشناسان اضافه كرد: طرف سعودی از اول ماه شوال تا پایان ماه محرم پذیرفته است كه این ده نفر در عربستان مستقر شوند و این زمان برای ما كافی است كه بتوانند كارهایشان را انجام دهند.

وی همچنین ادامه داد: وقتی مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت نماینده تعیین می كنند معنایش این است كه امور را به تصمیم گیری نماینده خویش واگذار می كنند و ما هم بدون كارشناسی تصمیم نمی گیریم. بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت كارشناسان مجربی در اختیار دارند و مشورت ها و جلسات بسیار زیادی برگزاركردند كه الحمدالله به نتیجه هم رسید و آنچه كه توافق شده است انشاءالله موجب شود حجی آبرومند، عزتمند و با كرامت سال آینده داشته باشیم .

آقای محمدی در بخش دیگری از این مصاحبه درپاسخ به سوالی درباره افزایش سهمیه زائران ایرانی برای حج آینده اظهار داشت: در سال 94 تعداد حجاج ایرانی 64 هزار نفر بود كه طبیعتا این تعداد با توجه به كاهش 20 درصدی تعداد حجاج همه كشورها به دلیل طرح توسعه مسجد الحرام در نظر گرفته شده بود اما امسال آن 20 درصد را به همه كشورها برگرداندند. البته جمعیت ایران را 77 میلیون نفر محاسبه كرده بودند كه به معنای 77 هزار زائر است، درمذاكرات اعلام شد بر اساس آخرین سرشماری كه درایران انجام شده جمعیت كشور79 میلیون و 900 هزار نفر است وبه ما 79 هزار و 900 نفر سهمیه بدهند، همچنین بخشی را برای جبران سال گذشته تقاضا كردیم كه آن را هم پذیرفتند و مجموعا با عوامل اجرایی و تعدادی كه برای خانواده های شهدای منا و مسجد الحرام در نظر گرفته اند تعداد ایرانی ها در حج آینده بیش از 86 هزار نفر می شود.

نماینده ولی فقیه نیز در مورد از سرگیری سفر عمره گفت: توافق امضاء شده را برای سفر عمره ملاك قرار خواهیم داد تا اگر انشاءالله این موارد عملیاتی شد و ما مشكل خاصی در حج نداشتیم به طورطبیعی زمینه برای عمره هم فراهم شود ، البته وزیر فعلی حج عربستان به علت این كه تخصصش در زمینه حج و عمره است و سال های طولانی در این حوزه كار كرده است و ازكشورها شناخت دارد به همین دلیل احساس می كنیم آنچه را كه در توافقنامه آورده اند انشاءالله بخوبی اجرا خواهند كرد و اگر این اتفاق بیافتد چون مانع ما برای راه اندازی عمره بحث فرودگاه جده بود با توجه به محكومیتی كه صریحا برای افراد خاطی اعلام شده است انتظار داریم كه انشاءالله زمینه برای سفر عمره هم فراهم شود .

ازسرپرست سازمان حج و زیارت در باره هزینه سفر حج تمتع سال 96 سوال شد كه پاسخ داد: بخش عمده هزینه ها مربوط به اسكان ،حمل و نقل و تغذیه درعربستان است و برای این كه این هزینه ها نهایی شود باید منتظر ماند تا تیم های اجرایی و كارشناسان ما به عربستان بروند و مقدمات عقد قرارداد برای مسكن، حمل و نقل و تداركات را فراهم كنند تا هزینه های حج به طور مشخص استخراج شود. البته هزینه هایی كه مربوط به ایران می باشد آماده است و مشكلی نداریم ولی باید هزینه های مربوط به عربستان مشخص شود تا هزینه نهایی را اعلام كنیم لذا الان مقدور نیست كه هزینه ها را اعلام نماییم.

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت نیز دراین باره افزود: قبلا در مصاحبه ها عرض كرده ام كه هم حضرت امام (رض) وهم مقام معظم رهبری تاكیدشان این بوده كه ما در حج و عمره و سفرهای زیارتی به دنبال سودگیری و سودخواهی نباشیم لذا در سال های قبل نیز به همین شكل عمل و سعی كردیم كه قیمت تمام شده را استخراج كنیم و با هزینه های اندكی كه درحوزه اجرا وجود دارد قیمت نهایی را ارائه دهیم . مستحضر هستید كه دو سال قبل بعد از این كه مردم ثبت نام كردند حدود دو میلیون تومان به زائران بازگردانده شد و هر كجا هم كه مبلغی صرفه جویی می شد به مردم برگردانده می شد . اكنون نیز ملاك همین است لذا همان گونه كه آقای محمدی اشاره كردند به طور طبیعی به دنبال آن هستیم كه قیمت تمام شده از مردم گرفته شود تا بتوانند دراین مراسم شركت كنند. البته به یك نكته باید توجه داشته باشیم، قیمت ارز امسال افزایش پیدا كرده و بسیاری از هزینه های زائران هم به صورت ارزی است. یك تورم نسبی هم درخود عربستان وجود دارد. سال های قبل ما بیش از 60 نوع اقلام تداركاتی خود را از ایران به عربستان منتقل می كردیم ولی الان كه زمان كوتاه است ممكن است موفق نشویم همه این اقلام را از ایران به عربستان ببریم لذا این موارد به طورطبیعی درنرخ گذاری تاثیرخواهد گذاشت ولی تلاش مان براین است كه قیمت تمام شده را خدمت عزیزان ارائه دهیم تا به مردم فشار وارد نشود.برچسب هاقاضی عسکر ، حج
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما: