زائرین
فتنه‌های بحران‌ساز آخرالزّمان
 

کد خبر : 13550 تاریخ انتشار : 1396/07/12 نسخه چاپی


دبیر اجرایی سومین همایش بین اللملی اربعیناعلام جزئیات همایش «طریق الحسین(ع)»
 

به گزارش زائرین به نقل از خبرگزاری شبستان: سیدمجید امامی با اعلام برگزاری سومین همایش بین اللملی اربعین در روزهای 15 و 16 آبان ماه، گفت: پیاده روی اربعین فرصت بزرگ جهان اسلام برای بیداری است که نباید در حد یکی از مناسک شیعی محدود شود.

سید مجید امامی، دبیر اجرایی سومین همایش بین المللی اربعین با عنوان «طریق الحسین(ع)» در گفت وگو با خبرنگار مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان، ضمن اعلام خبر برگزاری این همایش، اظهار کرد: حرکت عظیم اربعین، بزرگ ترین اجتماع مذهبی در طولانی ترین زمان ممکن یعنی بیش از 10 روز در سال های گذشته به عنوان یک نماد امت اسلامی و بیداری اسلامی مطرح شده ضمن اینکه به عنوان یک پدیده عینی قابلیت مطالعات تجربی در حوزه علوم اجتماعی و علوم سیاسی و ... را نیز دارد.
 
وی تصریح کرد: اگر مشابه این پدیده بزرگ بیست میلیونی در غرب رخ داده بود تاکنون ده ها مرکز علمی از طریق رشته های علمی، بورسیه های تحصیلی و سمپوزیوم های تخصصی آن را مورد کاوش قرار داده بود و بیش از اینکه ما به ماجرای اربعین می نگریم آن را مورد توجه قرار می دادند.
 
امامی افزود: پدیده پیاده روی اربعین فرصت بزرگ جهان اسلام برای بیداری البته در راستای ارزش های انقلاب اسلامی و حرکت های بیدارگرایانه مصلحان اجتماعیِ امت اسلام است که نباید در حد یک مناسک شیعی محدود شود، بلکه باید در قامت بیداری حقیقی جهان اسلام برای ایجاد تحول در شرایط انحطاط یافته خود مورد توجه قرار گیرد.
 
دبیر اجرایی سومین همایش بین المللی اربعین در ادامه تاکید کرد: با توجه به این نکات بود که از سه سال پیش همایش بین المللی اربعین ابتدا در پژوهشکده مهدویت مسجد مقدس جمکران راه اندازی شد. البته امسال دبیرخانه همایش بین المللی اربعین با عنوان «طریق الحسین(ع)» به صورت مشترک با دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) راه اندازی شده و با استفاده از تجارب دو سال گذشته و استفاده از ظرفیت های تخصصی که در ارتباط با اندیشمندان جهان اسلام فراهم آمده، و ظرفیت حضور در فضای علوم انسانی اسلامی که دانشگاه امام صادق(ع) فراهم کرده، اعلام فراخوان کرده است.
 
امامی بیان کرد: فراخوان این همایش در چهار محور اصلی شامل «زیارت اربعین، انتظار فرج و جهاد کبیر»، «نقش حرکت عظیم اربعین در اصلاح و تعالی سیاسی اجتماعی جهان اسلام»، «تربیت، فرهنگ، تمدن و نظام سازی در پرتو احیای امت امام»، «آسیب ها و راهبردها و آینده زیارت ربعین در پرتو جریان دهی و گفتمان سازی اسلام ناب در جهان» و مهلت ارسال چکیده مقالات بیستم مهرماه است.  همایش در سطح علمی قابل قبولی برگزار می شود و مقالات داخلی باید درجه (I.S.I) که مقالات همایش در آن نمایه می شود را کسب کنند.
 
وی ابراز کرد: دبیری علمی سومین همایش بین المللی اربعین را محمدهادی همایون بر عهده دارد و مسجد مقدس جمکران و دانشگاه امام صادق(ع) به صورت مشترک این کار را راهبری می کنند. موسسات و نهادهایی از ایران و برخی کشورهای اسلامی نیز به عنوان مشارکت کننده به ما یاری علمی و عملی می دهند.
 
امامی در پایان خاطرنشان کرد: سومین همایش بین اللملی اربعین 15 و 16 آبان ماه برگزار می شود. همچنین، امسال در یک ابتکار جالب اجلاس اصلی همایش در مسیر راهپیمایی نجف به کربلا در عمود 1070 موکب مسجد مقدس جمکران برگزار می شود، البته پیش نشست هایی نیز در طول سال با حضور صاحبان مقالات در دانشگاه های معتبر جهان اسلام از جمله در ترکیه، لبنان و کشورهای جنوب شرق آسیا پیش بینی شده که امیدواریم بتوانیم این نشست های جمعی را برگزار کنیم.
 


نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما: