زائرین
فتنه‌های بحران‌ساز آخرالزّمان
 

کد خبر : 13171 تاریخ انتشار : 1396/02/29 نسخه چاپی


اعمال روزهای پایانی ماه شعبانماه شعبان ماه بسیار پر فضیلتی است كه برای هر یك از روزهای آن اعمال خاصی سفارش شده است.


 
شعبان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از میزان، حال كه زمان زیادی تا پایان ماه شعبان باقی نمانده، نگاهی به اعمال روز‌ها و شب‌های پایانی این ماه مبارم می‌اندازیم.

اباصلت هروی می‌گوید: جمعه آخر ماه شعبان خدمت امام رضا (علیه‌السلام) رسیدم. حضرت فرمود::‌ای اباصلت! اكثر ماه شعبان رفت و امروز جمعه آخر ماه است، پس تقصیر‌ها و كوتاهی‌های گذشته را در بقیّه این ماه جبران كن و به آنچه برای تو سودمند است روی‌آور، بسیار دعا كن و استغفار نما و قرآن را بسیار تلاوت كن و از گناهان خود توبه نما تا وقتی‌كه ماه رمضان داخل می‌شود، خود را برای خدا خالص ساخته باشی و هر دَیْن و امانتی بر عهده داری، ادا كن و كینه هر كس كه در دل داری بیرون نما و گناهانی را كه انجام می‌دادی ترك كن و از خدا بترس و در امور پنهان و آشكار خود بر خدا توكّل نما كه هر كس بر خدا توكّل كند، خداوند امور او را كفایت می‌نماید و در بقیه این ماه این دعا را بسیار بخوان:

اَللّـهُمَّ اِنْ لَمْ تَكُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضی مِنْ شَعْبانَ، فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِی مِنْهُ.
خدایا اگر در آن قسمت از ماه شعبان كه گذشته ما را نیامرزیده‌ای در آن قسمت كه از این ماه مانده بیامرزمان. امام (علیه‌السلام) در ادامه فرمود:: خداوند به احترام و عظمت ماه مبارك رمضان، بنده‌های بسیاری را در ماه شعبان از آتش جهنّم آزاد می‌گرداند. [زاد المعاد، صفحه ?? و ??]

در سه روز دو ماه روزه بگیریم
عزیزان این سه روز پایانی ماه شعبان اهمیت بسیار زیادی دارد، باید سعی كنیم از لحظه لحظه آن استفاده كنیم و از آن بهره ببریم این سه روز به قدری اهمیت دارند كه روزه داشتن آن و وصل كردنش به روزه ماه رمضان، ثوابی معادل روزه دو ماه متوالی داشتن دارد.
قالَ الصّادِقُ علیه السلام: مَنْ صامَ ثَلاثَةَ أَیّامِ مِنْ اخِرِ شَعْبانَ وَ وَصَلَ‌ها بِشَهْرِ رَمَضانَ كَتَبَ اللّه ُ. لَهُ صَـوْمَ شَهْـرَیْنِ مُتَتـابِعَـیْنِ.
امام صادق علیه السلام فرمود:: هر كس سه روز آخر ماه شعبان را روزه بگیرد و به روزه ماه رمضان وصل كند، خداوند ثواب روزه دو ماه پی در پی را برایش محسُوب می كند. (وسائل الشیعه، ج. ?، ص. ???، ح. ??)
در این سه روز هر چقدر می‌توانیم، صلوات بفرستیم و دعای فرج بخوانیم و تا می‌توانیم استغفار كنیم، باشد كه آمرزیده وارد ماه سراسر نور رمضان شویم.

نكته‌ای در مورد مناجات شعبانیه
مناجات شعبانیه یكی از پربارترین دعاهای مأثور ماست، در مناجات شعبانیه همه حرف هایی كه دوست داریم با خدای خوبمان بگوییم و عاجزیم، به شیواترین شكل آمده است، اگر تا كنون این مناجات نورانی را نخوانده اید فرصت مناسبی است كه این دعای شریف را بخوانید، كه در مورد آن سفارشات زیادی از علمای بزرگ ما به ما رسیده است.


برچسب هاشعبان
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما: