کد خبر : 14209 تاریخ انتشار : 1397/07/08 نسخه چاپی


ویزای امسال مهر اربعین نداردتفاوت ویزای اربعین امسال با سال‌های گذشته این است که مُهر اربعین در آن درج نمی‌شود
 


دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی از اضافه شدن خدمات حمل و نقل ریلی به خدمات انتقال زائران اربعین خبر داد و گفت: مرز دریایی از خرمشهر نیز آماده انتقال زائران است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، شهریار حیدری دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به انجام آخرین هماهنگی‌ها و آمادگی‌ها برای برگزاری مراسم اربعین 97، گفت: اقدامات توسط 13 کمیته تخصصی زیر مجموعه ستاد مرکزی اربعین متناسب با شرح وظایف تخصصی هر کمیته در حال انجام است.  

وی به استقرار دفاتر موقت عراق در ایران که کادر آنها قبل از شروع ثبت‌نام آموزش‌های لازم را دریافت کرده‌اند نیز اشاره کرد و گفت: سال گذشته 12 دفتر موقت، صدور روادید را در 12 نقطه کشور انجام می‌‌‌دادند اما امسال تعداد این دفاتر به 20 دفتر افزایش پیدا کرده و چهار کنسولگری ثابت هم در حال صدور ویزا هستند. دو هزار و 600 دفتر خدمات زیارتی سازمان حج و زیارت نیز به همراه 140 دفتر پلیس + 10 در تهران اقدام به ثبت‌نام زائران و ارائه ویزا می‌کنند.

حیدری زمان تحویل مدارک تا دریافت ویزا را یک روز عنوان و اظهار کرد: به مرور ویزاها صادر و در زمان مقرر زائران اعزام خواهند شد. نسبت به سال گذشته در حوزه‌های مختلف از جمله زیرساخت‌ها، خدمات، بهداشت و درمان و تمام مباحث مرتبط با زائران پیشرفت چشم‌گیری داشته‌ایم و امیدواریم بدون مشکل کار اربعین شروع و مردم مثل سال‌های گذشته در همایش بزرگ اربعین حسینی حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: مرزهای زمینی ما شامل: مرزهای شلمچه، چزابه، مهران و خسروی است. در خصوص بحث مرز خسروی یک هیئت عراقی در حال بررسی میدانی این مرز است که نتیجه آن در دولت عراق مطرح و در خصوص آن تصمیم‌گیری خواهدشد. البته این مرز هم اکنون باز است و تردد زائر و ترانزیت کالا از آن صورت می‌گیرد اما برای استفاده در اربعین امیدواریم دولت عراق آمادگی خود را اعلام کند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی افزود: مرزهای هوایی هم به سمت نجف و بغداد آماده هستند. مرز دریایی ما از خرمشهر نیز آماده انتقال زائران است. اقدام دیگری که امسال به تردد زائران اربعین اضافه شده آمادگی خطوط ریلی کشور برای انتقال زائران به خرمشر و از خرمشهر با اتوبوس به حمل و نقل ریلی عراق و از بصره به سمت کربلا و نجف است.

وی در پایان گفت: تفاوت ویزای اربعین امسال با سال‌های گذشته این است که مُهر اربعین در آن درج نمی‌شود و زائران از امروز تا دو ماه آینده می‌توانند از آن استفاده کنند.