زائرین
فتنه‌های بحران‌ساز آخرالزّمان
 

کد خبر : 13454 تاریخ انتشار : 1396/05/18 نسخه چاپی


رسانه ها آرامش حج را به مردم منتقل كنندرییس سازمان حج و زیارت :‌ عزیمت 18 هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی
 


رییس سازمان حج و زیارت از اعزام حدود 18 هزار زایر ایرانی به سرزمین وحی تا روز سه شنبه خبر داد و گفت :‌ بیش از نیمی از این زایران پس از اقامت شش روزه در مدینه منوره ؛ به مكه مكرمه عزیمت كرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج ؛ "‌حمید محمدی "‌در گفت و گو باخبرنگاران گفت : عملیات اعزام زایران مدینه اول به مكه مكرمه از شنبه گذشته آغاز شده است و درحال حاضر بیش از 9 هزار زایر ایرانی در مكه مكرمه بسر می برند.

وی ضرورت حفظ عزت ؛ احترام ؛‌ امنیت وكرامت زایران ایرانی را یادآور شد و گفت : بحمدالله با برنامه ریزی های انجام شده و همكاری خوب زایران كشورمان ؛‌ مشكل خاصی نداشته ایم و فرایند عملیات حج روال طبیعی دارد.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به تبلیغاتی كه در ماههای گذشته در فضای مجازی علیه حج صورت گرفت ؛ گفت :‌ با آغاز عملیات اعزام زایران به سرزمین وحی ؛ از حجم این تبلیغات كاسته شده است و اطلاع رسانی هرچه بیشتردر خصوص آرامش حاكم بر كاروان ها و روند عادی اموراین تبلیغات منفی را بی اثر می كند.

وی گفت :‌ بدون شك ؛ انعكاس واقعیت های موجود و بویژه فضای آرامی كه این روزها زایران ایرانی از نزدیك درشهرهای مدینه و مكه با آن مواجه هستند؛ به رفع دغدغه ها درمیان مردم و زائران منجرمی شود .

رییس سازمان حج و زیارت درعین حال به زایران كشورمان توصیه كرد: قوانین و مقررات كشور میزبان را رعایت كنند تا مشكل احتمالی برای عزیزان زایر رخ ندهد .

محمدی دربخش دیگری از این گفت و گو كه در ستاد مدینه منوره انجام شد؛‌ به فعالیت های انجام شده در حوزه اسكان زایران در شهرهای مدینه منوره و مكه مكرمه اشاره كرد و گفت : هرچند حدود چهارماه دیرتر از بقیه كشورها برای اجاره هتل ها اقدام كردیم ولی تلاش شد تا بهترین امكانات موجود دراین دوشهر و سرزمین منا و عرفات دراختیار زایران عزیز قرار گیرد .

وی گفت :‌ در حال حاضر زایران ایرانی در 23 هتل در شهر مدینه و در نزدیكی مسجدالنبی اسكان داده شده اند و مشكلی در حوزه های اسكان ؛‌حمل و نقل و تغذیه گزارش نشده است.

وی با اشاره به افزایش 35 درصدی زایران ایرانی در حج 96 نسبت به سال 94 گفت : باوجود افزایش شمار زایران ؛ خدمات ارایه شده در حد مطلوب و قابل قبول در حال انجام است .

رییس سازمان حج وزیارت همچنین با بیان این مطلب كه همه زایران كشورمان كه هم اكنون در شهرهای مدینه و مكه حضور دارند ؛‌ در سلامت هستند ؛ به ضیوف الرحمن توصیه كرد دستورالعمل های بهداشتی را به دقت رعایت نمایند تا دچار بیماری نشوند.

وی به گرمای هوا در شهرهای مكه و مدینه و بویژه ایام تشریق در سرزمین منا و عرفات اشاره كرد و گفت : زایران عزیز دستورالعمل ها و نكاتی را كه از سوی هیات پزشكی وپزشكان در موسم حج مطرح می شود به دقت رعایت نمایند تا ان شاءالله در سلامت كامل ؛ ‌اعمال و مناسك حج را انجام دهند.

محمدی گفت :‌ 99 درصد از 86 هزارو 300 زائرایرانی برای نخستین بار است كه به حج تمتع اعزام شده اند و از شرایط اقامت در سرزمین منا و عرفات آگاهی كافی ندارند و مطلع شدن از آمادگی های قبل از اعزام ؛ می تواند زمینه انجام بهتر اعمال و مناسك را برای آنان ایجاد كند.

وی درعین حال به اقدامات انجام شده از جمله اجاره چادرهای با ارتفاع بلند و مجهز به كولرهای گازی در سرزمین عرفات برای اسكان زایران كشورمان در ایام تشریق اشاره كرد و گفت : تاكنون حدود 18 هزار زایر ایرانی به سرزمین وحی سفر كردند وعملیات اعزام زایران مدینه اول به مكه مكرمه از چند روز پیش آغاز شده است و درحال حاضرنزدیك به 9 هزار زایر در مكه مكرمه بسر می برند.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین با تبریك فرارسیدن روز خبرنگار ابراز امیدواری كرد كه خبرنگاران حاضر در موسم حج ؛ با اطلاع رسانی شفاف ؛ به موقع و دقیق زمینه آرامش خاطر هرچه بیشتر زایران و بستگان آنان را فراهم كنند.

محمدی با اشاره به نقش تاثیرگذار رسانه ها در تنویر افكارعمومی اظهار داشت: ‌امسال انتظارات و حساسیت مردم نسبت به حج بیشتر است و به همین دلیل اخبار حج را دقیق پیگیری می نمایند.


نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما: