زائرین
فتنه‌های بحران‌ساز آخرالزّمان
 

کد خبر : 13825 تاریخ انتشار : 1397/02/18 نسخه چاپی


پایان هجدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیاتدر این دوره حدود 12 هزار نفر از دانشگاهیان به عتبات سفر كرده‌اند.
 
حجت الاسلام والمسلمین فقیهی با اشاره به پایان هجدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات، گفت: در این دوره حدود 12هزار نفر از دانشگاهیان به عتبات سفر كرده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا فقیهی، رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: هجدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات از اول بهمن ماه سال 96 آغاز شد و این اعزام‌ها تا 15 اردیبهشت ماه سال 97 ادامه یافت. آخرین كاروان‌های دانشگاهی نیز روز گذشته از استان‌های خراسان رضوی و همدان به عتبات عالیات اعزام شدند كه روز 21 اردیبهشت ماه به ایران اسلامی باز می‌گردند.

وی در خصوص آمار اعزام دانشگاهیان در هجدهمین دوره به عتبات عالیات گفت: در این دوره حدود 12 هزار نفر از دانشگاهیان در قالب 317 كاروان شامل اساتید دانشگاه ها، دختران دانشجو، متاهلین، پسران و كارمندان دانشگاه‌ها به عتبات عالیات سفر كرده‌اند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان ادامه داد: برای رفاه حال دانشگاهیان تصمیم گرفتیم، بیشتر اعزام‌ها به صورت هوایی صورت گیرد. از 317 كاروانی كه در این دوره به عتبات عالیات اعزام شدند، 259 كاروان به صورت هوایی و 58 كاروان به صورت زمینی مشرف شدند.

فقیهی در خصوص بیشترین آمار اعزامی از استان‌ها گفت:بیشترین آمار اعزام از استان تهران بوده است و استان‌های فارس، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی در زمینه تعداد تشرف زائرین ذخیره در این دوره به عتبات عالیات گفت: در هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان؛ توانستیم تعداد زیادی از زائرین ذخیره را نیز به عتبات عالیات اعزام كنیم.

فقیهی افزود: تمامی كاروان‌های دانشگاهی دارای روحانی بودند و برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در طول سفر با همراهی و نظارت روحانی كاروان انجام گرفت. همچنین از ابتدای این دوره تا كنون 10 مداح ثابت در نجف و كربلا مستقر بودند كه مراسم سلام اول و وداع با حضور آن‌ها برگزار می‌شد.

وی در خصوص چگونگی انعكاس حضور كاروان‌های دانشگاهی در عتبات عالیات نیز گفت: از ابتدای اعزام دانشگاهیان در این دوره، یك خبرنگار در نجف اشرف و یك خبرنگار در كربلای معلی مستقر شدند كه با ارسال روزانه اخبار و عكاسی از تمام مراسم كاروان‌های دانشگاهی، لحظات معنوی آن‌ها را به تصویر كشیده و ماندگار كردند.

فقیهی افزود: در مجموع 6 خبرنگار و 4 نفر مسئول رسانه اعزام شدند كه علاوه بر ارسال خبر، از حضور زائرین در برنامه سلام اول و همایش‌ها تصویربرداری كرده و روز آخر در قالب لوح فشرده به زائرین تقدیم كردند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص برنامه‌های ویژه در طول سفر عتبات دانشگاهیان گفت:برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای برای كاروان‌های دانشگاهی با همكاری بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و شركت شمسا در نجف و كربلای معلی انجام شد كه از آن جمله اعزام دانشگاهیان برای زیارت صافی صفا، بیت حضرت امام (ره)، كتابخانه علامه امینی، مزار حربن یزید ریاحی با روایت گری مصور توسط راوی و نماینده بعثه در مرقد مطهر وی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی در خصوص برگزاری نخستین مراسم احیا در نیمه شعبان نیز گفت:یكی از توفیقات ستاد در این دوره برگزاری مراسم احیا در شب نیمه شعبان در حرم مطهر سیدالشهدا (ع) بود كه با همكاری بعثه مقام معظم رهبری و عتبه حسینیه و با حضور پرشور دانشگاهیان انجام شد و زائرین دانشجو اعمال این شب گرانقدر را از جمله، قرائت دعای كمیل، مناجات شعبانیه و صلوات خاص آن را در كنار مضجع شریف اباعبدالله الحسین (ع) به جای آوردند.

وی ادامه داد:از آنجایی كه هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان مصادف با عید نوروز و ایام مبارك ماه‌های رجب و شعبان بود، جشن‌های با شكوهی در میلاد حضرت علی (ع)، اعیاد شعبانیه و نیمه شعبان، با همكاری مسئولین هتل‌های دانشگاهیان در نجف اشرف و كربلای معلی برگزار شد كه با استقبال زائرین دانشگاهی مواجه شد.

فقیهی در مورد برنامه‌های فرهنگی پس از سفر و مسابقاتی كه برای زائرین دانشگاهی در نظر گرفته شده افزود: اردوی زیارتی دو روزه قم–جمكران برای بعد از سفر عتبات دانشگاهیان برنامه ریزی شده است كه مسئولین كاروان‌ها با هماهنگی دفتر شورای استانی ستاد، نسبت به برنامه ریزی و اعزام به شهر مقدس قم اقدامات لازم را انجام می‌دهند. این اردو با استقبال بی نظیر زائرین دانشگاهی مواجه شده است و هم اكنون تعدادی از كاروان‌های دوره قبل در نوبت تشرف به شهر مقدس قم هستند.

فقیهی افزود: همچنین مجموعه مسابقات چراغ راه هدایت كه شامل بخش‌های كتابخوانی، ادبی و هنری است از ابتدای اعزام آغاز شده و تا پایان خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

وی درباره میزان استقبال دانشگاهیان از همایش احلی من العسل در كربلا نیز گفت: طبق نظر سنجی‌هایی كه در دوره‌های قبل توسط ستاد انجام شده، یكی از برنامه‌هایی كه مورد رضایت دانشگاهیان در طول سفر قرار گرفته است، همایش احلی من العسل است، این همایش با همكاری بعثه مقام معظم رهبری در كربلای معلی برگزار می‌گردد و دانشگاهیان در این همایش، تجدید میثاق مجددی با امام راحل، شهدا و مقام معظم رهبری می‌بندند.

رئیس ستاد از میزان استقبال دانشگاهیان برای اعزام نوروزی و تشرف در ماه‌های رجب و شعبان به عتبات گفت: با توجه به اینكه سال جدید همزمان با ماه رجب آغاز شد، استقبال دانشگاهیان برای اعزام در این ایام مضاعف شد از یك سو تمایل به حضور در روز‌های آغاز سال جدید و از سوی دیگر تقارن این ایام با میلاد حضرت علی (ع)، مبعث پیامبر (ص) و اعیاد شعبانیه سبب شد كه تعداد زیادی از دانشگاهیان متقاضی تشرف در این ایام باشند كه در نهایت قرعه كشی از میان ثبت نام كنندگان صورت گرفت و زائرین اعزام شدند.

وی در خصوص ارائه تسهیلات توسط بانك ملت و صندوق رفاه وزارت علوم به زائرین دانشگاهی نیز گفت:با همكاری بانك ملت و صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تعداد زیادی از زائرین دانشگاهی موفق به دریافت تسهیلات یك و یك نیم میلیون تومانی عتبات در این دوره شدند.

فقیهی درباره میزان رضایت مندی زائرین دانشگاهی از هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان گفت:در هر دوره از اعزام، نظرسنجی میان زائرین دانشگاهی انجام می‌شود. هنوز نتایج نهایی نظرسنجی این دوره اعلام نشده است؛ اما در گفتگویی كه در سفر اخیر به عتبات داشتم، اكثریت دانشگاهیان رضایت داشته‌اند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص ثبت نام دوره بعدی عتبات دانشگاهیان نیز گفت:در حال حاضر آخرین كاروان‌ها در نجف اشرف و كربلای معلی حضور دارند كه پس از بازگشت آنها، برنامه ریزی دوره جدید آغاز خواهد شد و زمان دقیق ثبت نام دوره بعدی را از سایت لبیك و رسانه‌ها به اطلاع دانشگاهیان خواهیم رساند.

نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما: