زائرین
فتنه‌های بحران‌ساز آخرالزّمان
 

کد خبر : 13771 تاریخ انتشار : 1396/12/21 نسخه چاپی


حجت الاسلام قاضی عسگر در گفت‌وگوی ویژه خبری + ویدیودارندگان فیش تا 30 دی 1385، می‌توانند در حج تمتع 97 ثبت نام کنند/ وضعیت اسکان در عربستان مشکل ساز است/ بحث مچ بندهای امنیتی امسال منتفی شد
 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ حج 97 موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب 20 اسفند ماه بود که با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ابتدا با اشاره به اینکه دارندگان فیش تا 30 دی 1385 می توانند در حج تمتع 97 در کاروان ها ثبت نام کنند، گفت: نوسانات قیمت ارز باعث شد تا در حج تمتع 97 افزایش حدود یک میلیون و چهارصد هزار تومانی را شاهد باشیم.

وی با اشاره به اینکه ما تلاش کرده‌ایم تا بتوانیم افزایش قیمت چشمگیری را در حج تمتع نداشته باشیم، افزود: مردم باید حقایق موجود را بدانند، به هیچ وجه سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری به دنبال سود نیست بلکه به دنبال کسب قیمت تمام شده است.

قاضی عسگر با بیان اینکه شماره حسابی از زائران گرفته شده تا در صورتی که در طول سفر جایی صرفه‌جویی صورت گرفت مبالغ به حساب زائران بازگشت داده شود ادامه داد: 25 کمیته برای آسیب‌شناسی موضوع حج تشکیل شد تا از صفر تا صد عملیات حج مورد بررسی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم امسال از سطح نارضایتی ها بکاهیم و سطح رضایت زائران را بالا ببریم خاطرنشان کرد: روابط سیاسی ایران و عربستان قطع است و این موضوع شرایط را دشوار کرده است، طبق توافق صورت گرفته حج 97 امن تر و با شکوه تر از حج گذشته خواهد بود.

قاضی عسگر تصریح کرد : طبق آنچه در عربستان در طائف تصمیم گرفته شد، بر اساس هر یک میلیون نفر جمعیتی که هر کشور دارد هزار نفر سهمیه به کشور ها داده می شود، سال گذشته بیش از 79 میلیون نفر عازم حج شدند و امسال نیز آمار ما افزایش پیدا می کند .

وی ادامه داد : با توجه به اینکه سال 95 تشرفی نداشتیم، درخواست سهمیه اضافه داده ایم و آنها قول ظرفیت 5 هزار نفری را داده اند تا در مجموع  90 هزار نفر را بتوانیم به حج اعزام کنیم .

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه امسال استقبال مردم خوب بود و اعتماد در مردم به وجود آمده است گفت : اکثر کاروان هایمان پر شده است، تا به امروز حدود 70 هزار نفر در کاروان ها ثبت نام کرده اند، به احتمال زیاد در دو سه روز آینده ظرفیت تکمیل خواهد شد .

قاضی عسگر با اشاره به اینکه زمانی قیمت ارز هزار تومان بود و ما با 3، 4 میلیون تومان مردم را به حج می بردیم، اما اکنون شاهد نوسانات قیمت ارز هستیم اظهار کرد: قیمت تمام شده را اعلام خواهیم کرد ، در یک ماه اخیر از مجرب ترین کارشناسان استفاده کردیم تا قیمت ارز نوسان زیادی نداشته باشد، قیمت ارز سال گذشته حدود 3350 تومان بود، اما امسال با مساعدت دولت و بانک مرکزی مقرر شد ارز مبادله ای با نرخ 3880 تومان ارائه شود ، لذا نوسان قیمت ارز از سال گذشته تاکنون سبب افزایش قیمت‌ها شده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه سود مشارکت به حجاج داده می شود افزود: حدود 2 میلیون یا بیشتر سود مشارکت زائران است، با سپرده اولیه نزدیک چهار و نیم میلیون پول وجود دارد، قیمت تشرف به حج تمتع از 12 میلیون و صد هزار تا 17 میلیون و 100 هزار تومان است که این نوسان قیمت به دلیل مسکن است.

قاضی عسگر ادامه داد: وضعیت مسکن در عربستان مشکل ساز است، به طوری که در مدینه در طی 20 سال گذشته ساختمان های جدیدی در اطراف حرم ساخته نشده، اما در مکه ساختمان های جدید احداث شده است و امسال تمام تلاشمان را به کار بردیم که بتوانیم مسکن بهتری اجاره کنیم.

وی با اشاره به نوسانات قیمتی که در ایران و عربستان وجود دارد گفت: تلاش کردیم تا افزایش قیمت به صورت چشمگیر نداشته باشیم، سالهای قبل لباس مشترکی را کاروان‌ها تهیه می‌کردند اما امسال این مسئله را لغو کرده‌ایم.

قاضی عسگر با اشاره به اینکه امسال هزینه‌ها را کم کرده ایم افزود : بحث مچ بندها امسال منتفی شده است، لذا توانستیم صرفه جویی های لازم را انجام دهیم، تلاش ما بر این است که از خدمات به مردم چیزی کاسته نشود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به پیشنهادات خوبی که سال گذشته زائران ارائه داده‌اند افزود : پایین ترین گروه قیمت ما در سال گذشته اکنون در حوزه مسکن حذف شده است، امسال یک آشپزخانه جدید در مکه مکرمه برای بار اول ساخته شد تا ظرفیت 90 هزار پخت را در هر وعده غذایی داشته باشیم.

وی با اشاره به بحث امنیت، حفظ کرامت و عزت زائران ایرانی اضافه کرد: سال گذشته مردم با عزت به حج مشرف شدند و احساس کرامت و سربلندی می‌کردند، در منا ظرفیت خیمه ها بالا نیست، لذا ناچارا مردم سختی ها را باید به مدت دو شب تحمل کنند.

قاضی عسگر با اشاره به تجربه‌ای که سال گذشته در خصوص مچ بندها به وجود آمد گفت: نرم افزاری که مشخصات زائر را نشان می‌داد نمی توانست در اختیار ایرانی‌ها قرار بگیرد، لذا کارایی مچ بند در حدی که می خواستیم نبود، پس هر مقدار که می‌توانستیم صرفه جویی کردیم تا قیمت به صورت جهشی بالا نرود.

وی در خصوص ساک زائران افزود: به هیچ وجه ما در این زمینه سهیم نیستیم، لذا مقرر شده تا در هر کاروان چند نفر از زائران انتخاب شوند تا ساک ها زیر نظر زائران تهیه شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به این که مشخصات زائر بر روی مچ بند پلاستیکی که عربستانی‌ها تهیه کرده اند درج می‌شود گفت: این مچ بند کار خاص دیگری را انجام نمی دهد.

وی افزود: همیشه در کاروان ها یک بازرس وجود داشت، اما برای امسال مقرر شد تا طرح بازرس افتخاری را داشته باشیم ، لذا از طریق تلفن، هر زمانی که نابسامانی و مشکلی وجود داشته باشد بلافاصله به بازرس اطلاع داده می شود.

قاضی عسگر عنوان کرد: پیگیر شهدای مسجدالحرام و منا هستیم لذا امسال در مذاکرات حج این مسئله به آنها تفهیم شد، سال گذشته 7 نفر از کسانی که تکلیف شهیدانشان مشخص نبود، برای انجام آزمایش دی ان ای به عربستان اعزام شدند و امسال نیز 6 الی 7 نفره باقی مانده برای دادن آزمایش اعزام خواهند شد، امیدواریم امسال این دو پرونده به نتیجه برسد.

وی اضافه کرد: مسئله ماموران خاطی عربستان خاتمه یافته است و افراد محکوم شده و حکم هزار ضربه شلاق و انفصال از خدمت برای آنها اجرا شده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه باید به توافق پایدار در مورد حج عمره برسیم، لذا امنیت زائر در عمره باید تامین شود اظهار کرد: برگزاری بهتر حجم امسال نیز می توانند بستری را برای برگزاری حج عمره سال آینده فراهم کند.

وی با بیان اینکه عدم تضمین سعودی ها در تامین امنیت حجاج، عامل اصلی در اعزام نکردن حج عمره است ادامه داد: هر سال مناسک حج را به روز رسانی می کنیم.

OWMTo
OWMYour Name
OWMYour Email address
OWMDescription